Каурма
Походження – Котловина
Хто заповнив паспорт

Арабаджи Яна Іванівна
12.03.2003 р.н.

Де заповнений паспорт

с. Котловина, Ренійський район, Одеська область

Коли заповнений паспорт

05.08.2020

Хто давав відповіді

Басаджи Стефаніда Пилипівна
17.01.1949 р.н.
Швачка чоловічого одягу

Інгредієнти

1. баранина (15-20 кг)
2. баранячий жир (1 кг)
3. вода (0,4 кг.)
4. сіль
5. чорний перець
6. паприка
7. лавровий лист (5-7 шт.)

Технологія виготовлення

І. У казан наливаємо воду і укладаємо м'ясо, ставимо на тихий вогонь на 3-4 години, в залежності від віку барана (якщо молодий - варитися швидше, старий - довше). Щільно закриваємо кришкою.
ІІ. Через відведений час перевіряємо чи м'ясо легко відділяється від кістки. Добре зварене м'ясо відділяємо від кістки.
ІІІ. Перекладаємо мясо в інший казан, у якому вже розтоплений баранячий жир.
ІV. На середньому вогні, час від часу перемішуючи, обсмажуємо м'ясо.
V. Знімаємо з вогню, додаємо сіль, чорний перець, паприку на смак та лавровий лист. Перемішуємо.
VІ. Фасуємо каурму (в глибокі протвені, застелені харчовою плівкою, пластикові пляшки, силіконові форми). Готову страву, укладену по формах, прибираємо в холодне місце (у гагаузів - льох).

Як і коли подавали страву нас стіл

Зазвичай каурму роблять пізньої осені, в сезон забою худоби. Каурма подається на свята, урочистості як закуска, так само як і бринза. На кожен день, адже страва жирна, її обов'язково подають з іншою стравою та з квашеними овочами (туршу).

Що відомо про походження цієї страви і про її призначення

Рецепт страви з більш ніж віковою історією передавався гагаузами з покоління в покоління. Каурму їдять як в гарячому вигляді так і в холодному. При охолодженні страви баранячий жир стає потужним природним консервантом і, ймовірно, що сотні років тому, коли холодильники не були доступні, спосіб приготування страви використовувався чабанами для тривалого зберігання м'яса. Призначення: бути джерелом енергії та поживних мікроелементів для організму.

Історії чи легенди про страву, фольклор

У давнину, коли не було ні холодильників, ні морозильних камер, гагаузи придумали спосіб зберігати м'ясо максимально довго і при цьому з мінімальною втратою смакових якостей - консервувати його в жирі. Наші предки гагаузи, стародавні огузи, печеніги, кумани, ведучи кочовий спосіб життя, займаючись скотарством, готували цю страву, яка була ситною і корисною. В останні століття гагаузи придбали осілий спосіб життя, переселившись з Середньої Азії на Балкани, а в подальшому - у Бессарабію, зберегли цю страву і дали їй національний статус. На сьогоднішній день, при зборі усного фольклору, різновидів національної їжі, каурма є однією з головних і улюблених страв гагаузів.